Zdrowie to najcenniejsza wartość w naszym życiu. To coś niezwykle cennego, dlatego tak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna. Można dbać o siebie na wiele różnych sposobów. Można a nawet trzeba uprawiać dowolną aktywność fizyczną, dbać o swój wygląd i sylwetkę. Dzięki temu będziemy mieć więcej energii do życia, będzie bardziej aktywni i będziemy mieć większą pewność siebie. Jednak sama aktywność fizyczna to nie wszystko, równie ważne jest zdrowe odżywianie. To co jemy, to co codziennie znajduje się na naszym talerzu, ma ogromne znaczenie dla naszej ogólnej kondycji zdrowotnej.

Dieta czy zmiana nawyków żywieniowych

O zdrowie przez jedzenie można zadbać na wiele sposobów. W dzisiejszych czasach zewsząd otaczają nas produkty, w których jest mnóstwo szkodliwej chemii. Dlatego tak ważne jest by sprawdzać każdy produkt, który się je, bo czasem coś zamiast korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, niszczy je doszczętnie. Zdrowe jedzenie przede wszystkim można dostarczyć swojemu organizmowi poprzez odpowiednio dobraną dietę. Jednak nie wszystkie diety korzystnie wpływają na zdrowie. Są diety bardzo radykalne i restrykcyjne, których głównym zadaniem jest utrata zbędnych kilogramów. Niestety w ich przypadku często organizm cierpi, bo nie dostaje tyle kalorii i składników odżywczych ile jest jego dzienne zapotrzebowanie. Dieta może być zdrowa ale musi być porządnie zbilansowana, musi posiadać odpowiednią dawkę węglowodanów, białek i tłuszczów. Czasem jednak o wiele lepszym i korzystniejszym dla zdrowia rozwiązaniem zamiast stosowania diety, jest po prostu zmiana nawyków żywieniowych na bardziej zdrowsze. Polega to głównie na tym, że dużą uwagę poświęca się wybieraniu produktów spożywczych, dokładnie zapoznaje się z ich składem, zwłaszcza z zawartością tłuszczy, białek i cukrów. Dopiero po dokładnym zapoznaniu się z specyfikacją danego produktu, można go kupić i przyrządzić z niego potrawę.

Co powinno się jeść, żeby być zdrowym i pełnym sił

Zdrowa i zbilansowana dieta to taka, która ma odpowiednią zawartość węglowodanów, tłuszczy i białek. Przy czym węglowodanów nie powinno być więcej niż 20% dziennego zapotrzebowania na wszystko. Węglowodany są odpowiedzialne za powstawanie tkanki tłuszczowej, jeśli więc nie ma się zapewnionej w ciągu dnia odpowiedniej dawki ruchu, podczas którego można by spalić nadmiar kalorii, wtedy należy jeść węglowodanów jak najmniej. Węglowodany to przede wszystkim cukier i słodycze, łatwo można je wyeliminować ze swojej diety. Ale węglowodany są także w ryżu, makaronach, pieczywie, niektórych warzywach takich jak na przykład bataty czy ziemniaki. Węglowodany są także w alkoholach, w sokach dostępnych w sklepach, w słonych przekąskach. Jeśli zaś chodzi o białka, to one są głównie odpowiedzialne za tkankę mięśniową, ale wpływają też na inne kwestie. Białka powinno się jeść zarówno te pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. A więc powinno się jeść jogurty, sery, mleko, jaja, chude mięsa, wędliny i ryby. Z kolei tłuszcze również są potrzebne w zdrowej zbilansowanej diecie. Oczywiście powinny to być zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a nie tłuszcze należące do grupy trans, czyli bardzo szkodliwe tłuszcze takie jak margaryna utwardzana czy olej słonecznikowy. Jak więc widać wszystko jest nam potrzebne do zdrowia, ważne jest jednak to by odpowiednio zestawiać ze sobą produkty, by jeść dobrze zbilansowane posiłki, nie przejadać się i nie głodzić.

Zdrowy tryb życia metodą na długie życie

Każdy kto chce przeżyć szczęśliwe życie, w zdrowiu, pełnym energii, powinien już dziś zmienić swoje nawyki żywieniowe. Nie od dzisiaj wiadomo, że jest się tym co się je, jeśli człowiek nie dba o to co znajduje się na jego talerzu, niepotrzebnie się opycha śmieciowym jedzeniem, to i jego zdrowie i życie będą byle jakie. Przy nieodpowiedniej diecie można się dorobić wielu dolegliwości zdrowotnych. Co więcej można się też nabawić otyłości, która jest ciężka do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest by jeść zdrowo, ale też by żyć zdrowo. Niezwykle ważne w codziennej diecie są warzywa i owoce, to one są źródłem witamin i składników odżywczych. To one dodają energii a jednocześnie pozwalają poczuć się lekko i zdrowo. Prawie wszystkie owoce i warzywa są zdrowe, niektóre jednak należy spożywać w ograniczonych ilościach. Do nich na przykład można zaliczyć ziemniaki, bataty, banany, ananas, mango czy czereśnie. Te produkty mają o wiele więcej kalorii od innych owoców i warzyw, warto więc dokładnie sprawdzić ich indeks glikemiczny zanim się po nie znowu sięgnie. Zdrowy tryb życia to racjonalne odżywianie, zbilansowane posiłki ale też aktywność fizyczna, ruch i ćwiczenia. Wcale nie trzeba wylewać z siebie siódmych potów na siłowni, ruch to także spacery, pływanie na basenie, gra w piłkę nożną. To wszystko korzystnie wpływa na zdrowie, to coś co na pewno warto wprowadzić do swojego codziennego dnia. Spacerowanie na przykład może być bardzo przyjemne, można spacerować z psem, z ukochaną osobą, z całą rodziną, z przyjaciółmi. Wtedy nie tylko spala się kalorie ale też dotlenia swój organizm i przyjemnie spędza czas.

Każdy powinien zwracać uwagę na to co je, na to co codziennie znajduje się na jego talerzu. Zdrowe produkty spożywane w odpowiedniej ilości, mogą pomóc w utracie zbędnych kilogramów, mogą też upiększyć, bo odżywiając się zdrowo zyskuje na tym skóra i cera a także włosy i paznokcie, co jest szczególnie istotne dla kobiet. Jak więc widać zdrowy tryb życia każdemu wyjdzie na dobre, zdrowie jest niezwykle cenne i należy o nie dbać ze wszystkich sił, niezależnie od wieku w jakim się jest i jakie życie się prowadzi. Zdrowie powinno być zawsze stawiane na pierwszym miejscu.