Zdrowie naszych dzieci jest dla nas najważniejsze. O dzieci należy dbać i troszczyć się, niezależnie od wieku w jakim są. Dzieci są różne i różne też mają predyspozycje genetyczne jeśli chodzi o wygląd. Ale to głównie tryb życia jaki prowadzą, to jakie mają wzorce w rodzinie wpływa na to jak wyglądają i jak się czują. Niestety wiele dzieci w dzisiejszych czasach ma problem z nadmiernymi kilogramami i otyłością, a to jest dla nich bardzo szkodliwe pod wieloma względami.

Nadwaga u dzieci szkolnych – co ją powoduje?

Szczególnie dzieci w wieku szkolnym, mają coraz częściej problemy ze swoim wyglądem. Nadmierne kilogramy niekorzystnie wpływają na ich relacje z innymi dziećmi. Niestety dzieci mogą być bardzo złośliwe i dzieci, które mają nadwagę są często obiektem kpin i żartów, co jeszcze bardziej ich dołuje i wpływa na ich samoocenę. Dlatego to rodzice powinni zachęcać dzieci do zmiany ich nawyków żywieniowych, bo to głównie one są powodem otyłości i nadwagi u dzieci. Najczęściej nadwagę u dzieci powodują słodycze, wiadomo nie od dziś, że żadne dziecko nie może się oprzeć słodyczom. Rodzice często też rozpieszczają swoje dzieci, zresztą nie tylko oni, również dziadkowie, wujkowie i ciocie. Dzieci w dzisiejszych czasach mają nieograniczony dostęp do słodyczy, a to jeden z największych wrogów szczupłej sylwetki. Cukier jest nie tylko w słodyczach, dlatego nawet zabraniając dziecku jeść słodycze, można zauważyć u niego przyrost zbędnych kilogramów. Cukier jest też w napojach gazowanych, w popularnych soczkach dla dzieci. Jeśli więc chcemy by nasze dzieci wyglądały i czuły się dobrze, powinniśmy wyeliminować z ich jadłospisu wszystko co zawiera cukier w nadmiernej ilości i zachęcić je do zdrowego odżywiania.

Czym zastąpić słodycze?

Nie tak trudno jest zmienić nawyki żywieniowe dziecka, jeśli tylko da się mu przykład do naśladowania. Decydując się wyeliminować w jadłospisie dziecka słodycze, warto też wyeliminować je u siebie, wtedy dziecku będzie o wiele łatwiej zmienić sposób odżywiania. Słodycze można zastąpić wieloma różnymi rzeczami, które będą niskokaloryczne i nie będą powodować tycia. Na pewno warto zamienić słodycze na owoce. Jest wiele bardzo słodkich w smaku owoców, które nie mają wiele kalorii. Można je jeść na surowo, albo przygotowywać z nich różne przekąski. Bardzo ciekawą propozycją są na przykład sałatki owocowe, do których można dodać orzechy, migdały, wiórki kokosowe, ziarna zbóż. Taka przekąska będzie smaczna i niskokaloryczna a jej przygotowanie zajmie dosłownie chwile. Poza tym słodycze można zastąpić zdrowymi koktajlami owocowymi albo warzywnymi. Wystarczy zblendować ze sobą kilka warzyw, na przykład szpinak, ogórek, rukolę i dodać do nich wodę albo mleko kokosowe, by powstał smaczny i zdrowy koktajl. Słodycze można też zastąpić jogurtami naturalnymi, suszonymi owocami, zdrowymi batonami ze zbóż itp. Jest wiele propozycji na to, czym można słodycze zamienić i szybko pozbyć się zbędnych kilogramów u szkolaka.

Śmieciowe jedzenie

Drugim wrogiem szczupłej sylwetki u dzieci, jest śmieciowe jedzenie. Szybkie posiłki typu fast food, kuszą smakiem i zapachem, nic więc dziwnego, że dzieci nigdy nie opuszczają okazji do zjedzenia takiego posiłku. To właśnie hamburgery, hot dogi, zapiekanki, kebaby, frytki, powodują u dzieci problemy z wagą. Takie jedzenie jest bardzo smaczne, ale zawiera wiele pustych kalorii. Przez to też powoduje krótkotrwałe uczucie sytości. Dlatego bardzo ważne jest by wyeliminować z diety dziecka takie właśnie posiłki albo przynajmniej znacznie je ograniczyć. Jeśli dziecko bardzo tęskni za takim jedzeniem, można spróbować zrobić je dla niego w domu ale z bardziej zdrowych produktów. Bardzo popularne są na przykład frytki z batatów, hamburgery z pełnowartościowego ciemnego pieczywa czy zapiekanki domowe. Bardzo szybko można przekonać dziecko do takiego zdrowszego jedzenia, wystarczy dać mu przykład i urozmaicać jego posiłki.

[h5]Sport w parze ze zdrowym odżywianiem[/h5]

Jedną z najważniejszych zasad związanych ze zmianą nawyków żywieniowych u dziecka, jest wprowadzenie do jego codziennego dnia ruchu. Sama dieta nigdy nie wystarczy, aktywność fizyczna jest równie ważna. Nie chodzi o to, by dziecko zapisywać na liczne treningi i męczyć je ćwiczeniami, ale o to, by zachęcić je do większej dawki ruchu w ciągu dnia. Można ten ruch wprowadzić poprzez zabawę, wspólnie tańcząc, goniąc się po podwórku, chodząc na spacery. Warto też zachęcić dziecko do jazdy na rowerze czy na łyżworolkach a zimą do uprawiania sportów zimowych. Sport może być świetną zabawą a dodatkowo wpłynie na utratę zbędnych kilogramów i wzmocnienie efektu diety. Można też razem z dzieckiem ćwiczyć w domu, można z nim ćwiczyć jogę, lekkie ćwiczenia rozciągające a potem stopniowo wprowadzać ćwiczenia siłowe. Cała rodzina może razem ćwiczyć, zwłaszcza gdy pogoda dopisuje.

Dzieci z nadwagą mają wiele problemów. Często są wyśmiewane, doskwierają im też różne problemy zdrowotne. U takich dzieci może się nawet pojawić cukrzyca, która jest niebezpieczna dla zdrowia a nawet życia. Dlatego warto obserwować swoje dziecko i pilnie przyglądać się jego sylwetce. Jeśli zauważy się, że dziecku nagle zaczęło przybywać kilogramów, należy zastanowić się, co może je wywoływać. Mimo, że dzieci mogą się początkowo buntować, zwłaszcza przy ograniczeniu słodyczy, to jednak z czasem się przyzwyczają a jak zauważą pozytywne zmiany w swoim wyglądzie, szczuplejszą sylwetkę i więcej energii, wtedy chętniej będą sięgać po zdrowe przekąski i będą same unikać szkodliwych produktów, które powodują tycie. Warto je wspierać na każdym kroku, być dla nich podporą i chwalić za ich samodyscyplinę i osiągnięte efekty w odchudzaniu.