Większość osób przynajmniej raz w życiu, próbowała jakiejś diety. Większość z nas nie jest zadowolona ze swojego wyglądu i chce go poprawić. Najłatwiej można go poprawić poprzez odpowiednią dietę, bo dzięki niej można pozbyć się zbędnych kilogramów. Dlatego ludzie tak chętnie próbują różnych diet a że ich rodzajów jest bardzo dużo, jest z czego wybierać. Najlepiej jednak jest się odchudzać pod okiem dietetyka, bo tylko on przygotuje dla nas odpowiedni jadłospis, taki który spełni swoje zadanie. Wśród wielu różnych diet, jest kilka diet niezwykle ciekawych, tym szczególnie warto się bliżej przyjrzeć.

Dieta przerywana – co to takiego?

Jedną z wielu ciekawych diet, jest tak zwany post przerywany, inaczej dieta 8/16. Mimo, że generalnie posty nie są polecane przy odchudzaniu się, to jednak ta metoda jest uważana za jedną ze zdrowszych metod pozbycia się zbędnych kilogramów i wyszczuplenie swojego ciała. Post przerywany jak się można domyślić po nazwie, polega na poszczeniu w określonych godzinach w ciągu doby a z pozostałych normalne spożywanie posiłków. Każdy może sobie tą dietę dostosować do swojego dnia, tak by dieta nie kolidowała z pracą czy z życiem towarzyskim. Przez osiem godzin dziennie, można jeść normalne posiłki. Należy jednak podzielić je na racjonalne porcje, jeść w systematycznych odstępach czasu a na posiłki wybierać produkty pełnowartościowe, dodające energii i zdrowe. W pozostałe szesnaście godzin nie je się nic, czyli się pości. Na początku stosowania tej diety należy sobie wybrać osiem godzin w ciągu dnia, które będą przeznaczone na jedzenie. Osoby stosujące tą dietę, wybierają sobie różne godziny w ciągu dnia. Jeśli zacznie się od rana, wtedy trzeba się liczyć z tym, że pójdzie się spać o pustym brzuchu. Najkorzystniej jest wybrać te osiem godzin od godzin przedpołudniowych, do popołudniowych, bo wtedy nie je się tylko śniadania zaś pozostałe posiłki można swobodnie zjeść ze smakiem.

Co można jeść na diecie 8/16?

Aby dieta ta miała jakikolwiek sens, należy się do niej ściśle stosować. Nie można codziennie przesuwać sobie godzin spożywania posiłków, raz ustalony plan diety godzinowy, musi taki pozostać aż do zakończenia diety. Tylko wtedy organizm będzie dobrze przyswajał sobie tą dietę a człowiek będzie miał wiele energii i siły w ciągu dnia. Bardzo ważne jest też to, co się spożywa na takiej diecie. Jak już wyżej wspomniano, powinny to być produkty pełnowartościowe, zdrowe i odżywcze, muszą one dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę kalorii, by wystarczyło ich na czas postu. Poza tym przy takiej diecie są dozwolone produkty podobne do tych jakie je się w przypadku innych diet. Można więc jeść mięso, warzywa i owoce, nabiał, produkty pełnoziarniste, ryż itp. Każdy posiłek powinien zaspokoić głód i po prostu cieszyć. Przez całą dobę, nawet w czasie postu, można pić wodę niegazowaną i gazowaną, można sobie też pozwolić na kawę z mlekiem czy herbatę. Przy diecie są także polecane koktajle warzywne i owocowe, które można szybko przygotować i które są bardzo smaczne.

Zalety diety 16/8

Naukowcy udowadniają, że stosowanie tej diety jest skutecznym kluczem do walki z nadwagą i otyłością. Dieta 16/8 czyli inaczej post przerywany ma wiele zalet, którym warto się bliżej przyjrzeć. Przede wszystkim takie okresowe poszczenie w ciągu doby, pozwala na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej a więc dosyć szybką i skuteczną utratę wagi. Ale nie tylko to jest zaletą tej diety, ma ona także wiele właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim w czasie stosowania tej diety, spada poziom wolnych rodników w organizmie, oznacza to, że zachodzi wolniejszy proces starzenia się. Poza tym w organizmie niezwykle rzadko dochodzi do stanów zapalnych, dzięki temu unika się infekcji i różnych chorób. Przy takiej diecie stosowanej systematycznie, rośnie też poziom hormonu wzrostu w organizmie, dzięki temu szybciej spala się tkanka tłuszczowa a mięśnie pozostają w swojej obecnej postaci, ci jest niezwykle ważne. Dzięki takiej diecie organizm sam się regeneruje i odradza, ma na to czas w okresach postu. Jak więc widać jest mnóstwo zalet, które wypływają z stosowania diety 16/8, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z tej opcji.

Dieta 16/8 jest dietą bardzo skuteczną, chociaż utrata kilogramów nie jest ani szybka ani spektakularna. Jednak jeśli wprowadzi się ją na stałe do swojego życia, to w około pół roku można stracić około 6 kg, w skali roku będzie to już 12 kg. Warto więc dążyć do realizacji tej diety, stosować się do niej systematycznie i konsekwentnie, bo tylko wtedy osiągnie się oczekiwane rezultaty. Bardzo ważne jest też to, że kobiety nie muszą ściśle stosować się do wytyczonych godzin 16/8, w ich przypadku może to być 14/10, taka dieta będzie dla nich nieco łatwiejsza. Poza tym trzeba też pamiętać o tym, że dieta ta nie jest przeznaczona dla każdego. Na pewno nie jest ona przeznaczona dla młodych matek, ani dla kobiet w ciąży, również osoby spożywające codziennie leki, powinny sobie podarować tą dietę. Naukowcy udowodnili również, że dieta ta wpływa na długość życia, skutecznie je przedłużając, co jest niezwykle cenną właściwością tej diety. Aby zastosować się ściśle do tej diety, warto się wybrać do dietetyka, ten dopasuje dla nas odpowiedni jadłospis na 8 godzin, w których możemy spożywać posiłki w ciągu doby. Każdy posiłek powinien być dobrze zaplanowany, także przekąski pomiędzy posiłkami. Tylko wtedy dieta będzie skuteczna. Post w ciągu dnia w określonych godzinach, pozwoli organizmowi się zresetować, oczyści go z szkodliwych substancji i toksyn, które go wyniszczają. Taki post ma wiele zalet, stosowany rozsądnie, zapewni zdrowe i pełne energii życie.