Ludzie dzielą się na tych, co lubią spędzać czas aktywnie i na tych co zdecydowanie bardziej wolą leniuchowanie. Wszystko ma swoje mocne i słabe strony, także leniuchowanie. Można a nawet trzeba odpoczywać w ciągu dnia ale nie można go też marnować na sam wypoczynek, bo w ten sposób zmarnujemy sobie życie. Ruch to samo zdrowie, warto uprawiać różne aktywności fizyczne, bo dzięki nim można zyskać nie tylko zdrowie i odporność ale też szczupłą i umięśnioną sylwetkę. Można uprawiać przeróżne aktywności fizyczne, sport może się też stać sposobem na życie.

Sport w życiu

Aktywność fizyczna ma wiele zalet. Podczas uprawiania różnych sportów, całe ciało pracuje. Organizm się dotlenia, krew lepiej krąży w żyłach, serce mocniej pracuje. W czasie ćwiczeń w organizmie uwalniają się też endorfiny, czyli hormony szczęścia, dlatego człowiek bardzo dobrze się czuje po zakończeniu treningu. Ćwiczyć można wszędzie, można to robić w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt do ćwiczeń, matę, piłkę, gumy do rozciągania, można też zainwestować w bardziej profesjonalny sprzęt taki jak rowerek stacjonarny czy bieżnię. Inną formą aktywności fizycznej jest jogging i nordic walking. Każdy kto lubi się ruszać na świeżym powietrzu, na pewno doceni ten sport i będzie miał z niego wiele satysfakcji. Ciekawą propozycją są także sporty grupowe, siatkówka, koszykówka, piłka nożna, fitness. W grupie czasem łatwiej się ćwiczy, można się wzajemnie motywować a przy okazji dobrze się bawić. wiele osób decyduje się także na aktywność fizyczną na siłowni, gdzie pod okiem trenera personalnego można wiele zdziałać ze swoim ciałem i znacznie go odmienić. Jednak sam sport to nie wszystko, równie ważny jak ruch jest też zdrowa i zbilansowana dieta. Tylko takie połączenie gwarantuje pełny sukces odchudzania i modelowania sylwetki w każdym wieku.

Dieta dla sportowców

Wszystkie osoby, które dużo czasu spędzają na aktywności fizycznej, które dużo ćwiczą i uprawiają różne sporty, powinny też stosować zdrową i zbilansowaną dietę, która będzie dla nich odpowiednia. Dieta dla sportowców przede wszystkim opiera się o białka zwierzęce i roślinne. Ale nie tylko o nie, równie ważne są węglowodany i tłuszcze, wszystko więc musi być dobrze ze sobą zestawione i dodawać sportowcowi siły i energii. Dieta sportowca powinna przede wszystkim zawierać produkty, które będą miały materiały budulcowe i regeneracyjne. Sportowcy mają ogromne zapotrzebowanie energetyczne, dlatego liczba spożywanych przez nich kalorii powinna być równa liczbie zapotrzebowania energetycznego. Praktycznie każdemu sportowcowi zależy na tym, żeby schudnąć i wymodelować swoją sylwetkę. Każdy chce mieć pięknie wyrzeźbione mięśnie a do tego ciało bez grama tłuszczu. Dlatego też każdy sportowiec powinien się stosować do kilku zasad, a jeśli trudno jest mu samemu skomponować dla siebie dietę, powinien udać się do dietetyka i do trenera personalnego. Dieta dla każdego sportowca powinna być bardzo dokładna, wszystko jednak zależy od tego, jaki efekt w czasie ćwiczeń chce się uzyskać. Niektóre diety dla sportowców opierają się tylko na utracie kilogramów, większość z nich ma za zadanie budowę mięśni i eliminowanie tkanki tłuszczowej.

Jadłospis dla sportowca

Podstawą diety dla sportowca jest spożywanie pięciu posiłków dziennie. Absolutnie w przypadku takiej diety nie można się głodzić ani spożywać minimalnych porcji. Oczywiście nie chodzi tu o to by się objadać a nawet przejadać, ale czym więcej wysiłku się wykonuje przy wykonywaniu ćwiczeń, tym większe organizm na zapotrzebowanie na kalorie i trzeba mu je dostarczyć. Źródłem energii dla sportowca są z pewnością węglowodany, a więc cukry w różnych postaciach. Ich zapotrzebowanie u aktywnego sportowca wynosi aż 70% wszystkich produktów spożywanych w ciągu dnia. Nikogo więc nie zdziwi jak po ćwiczeniach ktoś sięga po czekoladowy batonik albo wypija słodki sok. Utraconą energię w czasie ćwiczeń trzeba odbudować a węglowodany są w tym niezwykle pomocne. Węglowodany możemy podzielić na węglowodany proste oraz złożone. Węglowodany złożone powinno się spożywać przed wysiłkiem fizycznym, bo dzięki nim będzie się miało siłę i ochotę do aktywności fizycznej. Zaś węglowodany proste jada się po skończonym treningu. Równie ważne są białka, to dzięki nim sportowiec buduje masę mięśniową. Dlatego sportowcy jedzą wiele produktów białkowych, w tym mleko, sery, jogurty, kefiry, ryby, chude mięsa. Często piją także wysoko białkowe odżywki, które mogą ze sobą zabrać na jogging czy na siłownię, co jest bardzo wygodne. Aby podkręcić też metabolizm, każdy sportowiec powinien jeść dużo warzyw i owoców, najlepiej podawanych w ich surowej, naturalnej postaci.

Dieta sportowca powinna być dosyć urozmaicona, jednak jak można zauważyć jej bazę powinny stanowić węglowodany. Jako, że sportowiec spala wiele kalorii podczas ćwiczeń, nie musi pilnować swojej wagi bo i tak będzie ją tracił. Jego celem jest budowa mięśni i wyrzeźbienie ciała, a nie sama utrata kilogramów. Dlatego może sobie spokojnie pozwolić na jadanie wypieków cukierniczych, słodyczy, picie słodkich soków a nawet alkoholi. Mimo, wysokiej zawartości cukru w tych produktach, nie wpłynie on niekorzystnie na wagę sportowca, bo ten szybko wypoci te kalorie. Jak więc można zauważyć, dieta ta jest bardzo interesująca i znacznie się różni od tradycyjnych diet odchudzających, gdzie ogranicza się węglowodany do minimum. Każdy kto kocha sport, dużo czasu poświęca ćwiczeniom, chętnie bierze udział w sportach grupowych, powinien się skupić na stosowaniu diety wysokowęglowodanowej. Dzięki niej będzie miał dużo energii i siły, szybko też zauważy efekty swojej diety, w postaci umięśnionej sylwetki.