Odchudzanie to temat rzeka. Ludzie nieustannie się odchudzają, bo tak naprawdę mało jest ludzi, którzy są zadowoleni ze swojego wyglądu zewnętrznego. Poza tym społeczeństwo choruje na różne ciężkie choroby, na które nadwaga ma ogromny wpływ, w takich sytuacjach odchudzanie jest prawdziwą koniecznością a nie tylko chęcią lepszego wyglądu. Odchudzać można się pod okiem dietetyka, trenera personalnego, ale jeśli nie ma się na to czasu, można też to robić własnymi siłami, w domowym zaciszu, wystarczy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jeśli jednak oczekujemy radykalnej zmiany naszej wagi, chcemy schudnąć szybko i efektownie, to powinniśmy to powinniśmy się zdecydować na jedną z popularnych diet odchudzających.

Szybkie efekty odchudzania z dietą białkową

Do diet, które gwarantują szybkie efekty odchudzania w krótkim czasie, z pewnością należy dieta białkowa. Jak się można przekonać po nazwie, dieta ta bazuje na produktach białkowych. To jedna z najskuteczniejszych diet na świecie, trzeba jednak pamiętać o tym, że dieta ta wymaga wielu wyrzeczeń, trzeba więc mieć silną wolę i wielkie samozaparcie, by takiej diecie podołać. Aby móc z takiej diety skorzystać trzeba być osobą zdrową, nie można przy niej chorować na choroby przewlekłe, bo organizm sobie wtedy sam nie poradzi z tak dużymi zmianami w odżywianiu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, można spróbować odchudzić się z dietą białkową. Zadaniem tej diety jest przede wszystkim szybka utrata nadmiernych kilogramów, które utrudniają życie, ale jej celem jest także oczyszczenie organizmu z toksyn, jest to zatem dieta oczyszczająca i odtruwająca.

Dieta białkowa – na czym polega?

Białko pełni bardzo ważną rolę w organizmie, jest odpowiedzialne za budowanie komórek, uczestniczy także w syntezie enzymów i hormonów. Białko wspomaga też pracę układu odpornościowego, uczestniczy w ekspresji genów, jednym słowem pełni mnóstwo ważnych funkcji dla organizmu. Jej niedobory mogą być szkodliwe dla organizmu. Diety białkowe są różne, w zależności od tego, jaki procent białek spożywa się na dzień. Możemy wyróżnić diety białkowe, w których spożywa się powyżej 20% dziennego zapotrzebowania na białko a także diety wysokobiałkowe, gdzie tego białka spożywa się ponad 30%. Normalne spożycie białka, zalecane przez organizacje zdrowotne wynosi maksymalnie 20 %, zwykle spożywamy go mniej. W przypadku diety białkowej to właśnie produkty białkowe królują na naszych talerzach przez cały dzień. W przypadku diet białkowych powinno się spożywać poza białkiem około 40% węglowodanów a także 30% tłuszczów, wtedy taka dieta jest zróżnicowana i dobrze zbilansowana. Jako, że diety białkowe są bardzo popularne, powstało ich kilka popularnych odmian. Wśród nich możemy zatem wyróżnić dietę Dunkana, dietę Paleo, dietę Atkinsa i dietę Mind. Bardzo ciekawą propozycją w tym wypadku jest dieta Paleo, bazuje ona na stylu odżywiania się naszych przodków, którzy żyli jeszcze przed epoką agrarną. Z kolei dieta Dunkana i Atkinsa, to diety, które zostały wymyślone przez znanych na całym świecie lekarzy, którzy białko w takiej diecie postawili na pierwszym miejscu. Jeśli zaś chodzi o dietę Mind, to jest to dieta, która łączy w sobie cechy diety śródziemnomorskiej oraz diety Dash.

Jak powinno wyglądać menu na diecie białkowej?

Dieta białkowa jest polecana dla osób, które chcą szybko schudnąć, borykają się z nadwagą a także dla osób, które są aktywne sportowo, nie tylko dla sportowców ale też dla osób, które dużo trenują. Co ciekawe diety białkowe są zalecane także w trakcie leczenia chorób nowotworowych. to niezwykle istotna informacja. Białko w diecie białkowej, powinno mieć pochodzenie zwierzęce i roślinne. Posiłki powinny być zróżnicowane i konkretnie podliczone procentowo w kwestii spożycia białka. Na początek stosowania takiej diety, warto ściągnąć sobie aplikację na telefon, która będzie wskazywać ile białka jest w poszczególnych produktach. Z taką aplikacją o wiele łatwiej będzie komponować produkty do spożycia w ciągu dnia. Jedno jest pewne, wszystkie białka jakie wybieramy powinny być wysokiej jakości, najlepiej by były one jak najmniej przetworzone.
Na diecie białkowej można więc jeść wszystko to, co zawiera dużą ilość białka. A więc w codziennym menu powinien się znaleźć drób, jajka, chuda wołowina i jagnięcina i wieprzowina, serek wiejski i twarogowy, żółty ser i ryby. Przy takiej diecie warto się także wspomagać produktami wysokobiałkowymi, czyli różnymi odżywkami białkowymi. Poza białkiem zwierzęcym, należy także spożywać białko roślinne, które znajduje się między innymi w wszelkiego rodzaju nasionach strączkowych, w orzechach, pestkach dyni i słonecznika, migdałach, w grubych kaszach i w płatkach zbożowych, które są pełnozbożowe. Niezwykle ważne jest przy diecie białkowej to, by każdy posiłek w ciągu dnia urozmaicać warzywami, ewentualnie owocami. Można je dodawać do mięsa, do płatków śniadaniowych, do sałatek, omletów itp. Dzięki nim można stworzyć ciekawe, pełnowartościowe porcje żywieniowe, zaspokoić głód a przy tym schudnąć.

Diety białkowe są jednymi z najbardziej popularnych diet na świecie. Zwłaszcza dieta Dunkana była swego czasu niezwykle popularna i mnóstwo ludzi z niej korzystało. Świadczy to o tym, że diety białkowe są dosyć skuteczne i nie są zbyt trudne. Ważne jest to, by stosować się do wytycznych tej diety, w tym wypadku należy liczyć białko w procentach w każdym produkcie, który się spożywa, jest to więc nieco trudne i czasochłonne. W związku z ty, by stosować tą dietę, trzeba mieć na to czas i ochotę, nie jest to dieta polecana osobom prowadzącym zapracowany tryb życia. Najlepiej przyswajają ją sobie sportowcy, ludzie którzy dużo ćwiczą.