Tłuszcze od zawsze kojarzą nam się źle, zewsząd otaczają nas reklamy, które mówią o tym, że tłuszcze niekorzystnie wpływają na zdrowie i na ludzką sylwetkę. Istnieje przekonanie, że to właśnie tłuszcze powodują przyrost tkanki tłuszczowej a przez to i nadmierną wagę, czasem nawet otyłość. Tymczasem najnowsze badania wskazują, że tłuszcze wcale nie są takie złe, jak by się to mogło wydawać, wręcz przeciwnie, mogą nam zaoferować wiele dobrego.

Do czego potrzebne są nam tłuszcze w życiu

Odpowiednie wybór tłuszczów do spożywania, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i na naszą sylwetkę. Dobre tłuszcze mogą wspomóc profilaktykę chorób serca ale nie to wszystko. Tłuszcze wpływają także korzystnie na leczenie różnych dolegliwości związanych ze stanami zapalnymi, co więcej są złotym środkiem do odchudzania. Dzięki tłuszczom można też poprawić swoją odporność, a więc zyskać zdrowie a nie je stracić jak dotąd uważano. To właśnie tłuszcze zwierzęce i tłuszcze roślinne, wpływają na organizm ludzki, jeśli któryś z tych tłuszczy jest zbyt mało w organizmie, wtedy pojawiają się różne choroby, dolegliwości i schorzenia. Tłuszcze dzielimy na tłuszcze nienasycone, są to tłuszcze pochodzenia roślinnego a także tłuszcze nasycone, czyli te pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej tłuszcze nienasycone pochodzą od avocado, orzechów, można je także znaleźć w rybach. Z kolei tłuszcze zwierzęce jak sama nazwa wskazuje pochodzą z mięs i z zwierząt. Tłuszcze, które będą spożywane w odpowiednich ilościach, mogą zapobiec ryzyku wystąpienia miażdżycy, zawałowi, udarowi a nawet unormować poziom cholesterolu we krwi. Poza tym przy spożyciu odpowiednich tłuszczy, można sporo schudnąć, co jest wielką ciekawostką.

Na czym polega dieta tłuszczowa?

Jako, że tłuszcze mają tyle zalet, nic dziwnego, że tak popularna stała się dieta tłuszczowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dieta oparta o tłuszcze zwierzęce i roślinne. Zadaniem tych tłuszczy jest właśnie spalanie tkanki tłuszczowej, chociaż dziwnie to brzmi, to jest w tym wiele prawdy. Tłuszcze dostarczane organizmowi z posiłkami, zapewniają uczucie sytości. Jednak zadaniem tych tłuszczy jest pobudzenie procesu lipolizy, a to przekłada się na spalanie tkanki tłuszczowej. Dieta tłuszczowa opiera się zatem o tłuszcze, to ich przeważająca ilość, jest głównym dostarczycielem kalorii do organizmu. Poza tym w takiej diecie powinny jeszcze występować węglowodany i białka. Zestawienie tłuszczy i pozostałych składników, powinno być 50 na 50. Bardzo ważne jest by stosując taką dietę, unikać tłuszczy przetworzonych, czyli tłuszczy trans. One są szkodliwe dla organizmu i należy się ich wystrzegać.

Dieta ketogeniczna

Każdy kto zainteresuje się dietą tłuszczową, prędzej czy później zainteresuje się także dietą ketogeniczną. Tak samo jest w przypadku diety wegetariańskiej i diety wegańskiej, tylko niewielki krok dzieli te dwa style życia i sposoby na odchudzanie się. Dieta ketogeniczna to również dieta tłuszczowa, tyle, że jest ona bardziej radykalna i ścisła. W przypadku tej diety ogranicza się spożycie węglowodanów do minimum. Nie można w takim przypadku spożywać więcej węglowodanów niż 30 gram na dobę, to bardzo nie wiele. Dieta ketogeniczna jest bardzo trudna, jeśli chce się ją zastosować, należy udać się do profesjonalnego dietetyka. Wtedy taki dietetyk ułoży dla nas ścisły jadłospis, którym musimy się kierować przy przygotowywaniu posiłków. Szczególnie często sportowcy stosują dietę ketogeniczną, bo dzięki niej zyskują wiele siły i witalności, zyskują na tym ich mięśnie, no i przy okazji mogą spalić zbędną tkankę tłuszczową. Ale dietę tę może zastosować każdy, bo dzięki niej szybko można pozbyć się nadmiernych kilogramów i powalczyć z nadwagą.

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna jest dosyć skomplikowana, ale można znaleźć wiele produktów, które można jeść w takiej sytuacji. Są to przede wszystkim mięsa tłuste i chude, sery, mleko, śmietana, jajka, ryby tłuste i chude, oleje pochodzenia roślinnego, czyli avocado, pieczywo pełnoziarniste, warzywa strąkowe i wiele innych ciekawych produktów. Z kolei nie zaleca się jedzenia na takiej diecie słodyczy w każdej postaci, ciastek, wypieków, słodkich soków i napojów, wyrobów z białej mąki pszennej czyli makaronów, pieczywa, powinno się także ograniczyć spożycie ziemniaków, batatów, a nawet pewnych warzyw jak marchewki. Na takiej diecie powinno się pić wodę niegazowaną lub gazową, jeśli zaś chodzi o alkohol to dozwolone jest spożywanie białego i czerwonego wina wytrawnego i wisky, nie można zaś spożywać piwa i słodkich, kolorowych drinków. Skomponowanie dobrej diety ketogenicznej nie jest łatwe, trzeba dobrze sprawdzić zawartość tłuszczu w każdym produkcie, który się kupuje. A to jest czasochłonne i czasem męczące, ale z drugiej strony po jakimś czasie samemu będzie się sięgać po produkty, które mają wysoką zawartość tłuszczu.

Dieta tłuszczowa jest bardzo ciekawą propozycją dla każdej osoby, która chce szybko i efektywnie schudnąć. Większość osób uważa, że tłuszcze są szkodliwe a wcale tak nie jest. Są one skutecznym sposobem na walkę z otyłością, chronią też zdrowie, co jest niezwykle ważne. Coraz więcej osób decyduje się zastosowanie takiej diety a nawet na pozostanie przy niej na zawsze. Ważne jednak jest to, by ściśle stosować się do zaleceń tej diety i unikać zakazanych na tej diecie produktów. Dieta tłuszczowa a także dieta ketogeniczna jest bardzo dobrą dietą, skuteczną, ma nieliczne wady i łatwo można dzięki niej zmienić swoje życie. Przede wszystkim dzięki niej można się pozbyć zbędnych kilogramów, które czasem mocno uprzykrzają życie. Jak widać pozory czasem mylą i tłuszcz wcale nie jest szkodliwy, wręcz przeciwnie zapobiega wielu chorobom.