Zdrowie jest cenne w każdym wieku. Choroby nie wybierają, równie dobrze mogą zaatakować osoby w młodym wieku, jak i w starszym wieku. Jednak można zauważyć, że w starszym wieku w sposób szczególny trzeba o siebie dbać, odporność już nie jest taka dobra jak w młodszym wieku. Poza tym starsze osoby często prowadzą siedzący tryb życia, mało się ruszają i nie zawsze zwracają uwagę na to co jedzą. W związku z tym często przybywają im kilogramy, które mogą im utrudniać życie.

Zdrowe odżywianie w starszym wieku

W starszym wieku nie zawsze apetyt dopisuje a niezwykle ważne jest do utrzymania szczupłej sylwetki i zachowania zdrowa i witalności spożywanie pięciu posiłków dziennie. Jeśli mieszkamy ze starszymi osobami, to warto je zachęcać do zmiany nawyków żywieniowych właśnie od tego, by jadły częściej ale mniejsze porcje. Każdy posiłek dla starszej osoby powinien być dobrze zbilansowany. Ma zawierać wiele witamin i składników odżywczych. Starsze osoby często sięgają po gotowe posiłki, które można kupić tanio i szybko przygotować. Jednak w takich posiłkach jest sama chemia i nie ma żadnych składników odżywczych. Trzeba więc im wytłumaczyć, jak ważne w ich wieku jest zdrowe odżywianie, jak trzeba dobrze sprawdzać skład wszystkich produktów, które się kupuje i z których przyrządza się posiłki. Posiłki nie powinny być zbyt duże, powinno się w nich znajdować wiele warzyw, które są źródłem wielu witamin. Na pewno dieta dla osób starszych, powinna być zbilansowana, nie może to być radykalna dieta, bardzo ostra, powinna raczej polegać na zmianie nawyków żywieniowych, na mniejszych ale częstszych porcjach jedzenia w ciągu dnia.

Jak powinny wyglądać posiłki dla starszej osoby?

Każdy posiłek dla starszej osoby, powinien być przygotowany bardzo starannie. Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. To ono ma dodać energii i witalności na cały dzień. Dla osoby w starszym wieku posiłek ten powinien być na pewno lekkostrawny i nie za wielki, bo starsze osoby nie lubią dużo jeść, ich żołądek nie jest już tak pojemny jak wcześniej. Na śniadanie dla starszej osoby można przygotować płatki zbożowe, pełnowitaminowe, z dodatkiem suszonych owoców. Dobrą propozycją będzie też lekka jajecznica czy kromka pełnowartościowego pieczywa. Jeszcze inną propozycją może być biały twarożek ze świeżym szczypiorkiem, do tego pomidory i ogórki. Jeśli chodzi o napój do śniadania, to może to być sok świeżo wyciśnięty z owoców w domu albo herbata ziołowa. Odradza się osobom w starszym wieku picie mocnej kawy, chyba że mają oni problemy z zbyt niskim ciśnieniem, tak samo też jest z mocno zaparzoną herbatą. Śniadanie powinno być lekkie ale smaczne i pełne witamin. Jeśli zaś chodzi o obiad, to posiłek ten ma być syty, ale nie powinien zbytnio obciążać żołądka. Najlepszą propozycją na lekki obiad, będzie gotowane chude mięso, na przykład drób. Do mięsa można przygotować sobie pełnoziarnisty ryż lub makaron i oczywiście porcję warzyw, na przykład gotowaną marchewkę, groszek, szpinak, ogórki itp. Jeśli zaś chodzi o kolację, to kolacja powinna być najlżejszym posiłkiem w ciągu dnia. Starsza osoba powinna ją spożyć nie później niż na dwie godziny przed pójściem spać. Na kolację można sobie przygotować sałatkę z ulubionych warzyw, chudą wędlinę, serek naturalny na chlebie pełnoziarnistym. Do kolacji warto też wypić ziołową herbatkę na przykład melisę lub mięte, która uciszy i uspokoi, zapewniając spokojny sen.

Ruch w parze ze zdrowym odżywianiem

Jeśli starsza osoba ma dużo zbędnych kilogramów, boryka się ze sporą nadwagą, wtedy sama zmiana nawyków żywieniowych może nie wystarczyć. Trzeba jeszcze wprowadzić aktywność fizyczną do każdego dnia. Oczywiście osoby w starszym wieku nie mają tyle siły i energii co młode osoby, nie na każdą aktywność mogą sobie także pozwolić. Ale jest wiele aktywności, które są dla nich przeznaczone i które pomogą im schudnąć, do nich na przykład należą spokojne codzienne spacery. Na spacerze wbrew pozorom można zgubić wiele zbędnych kalorii, jest to więc doskonały sposób na zdrowie. Poza tym na spacerze cały organizm się dotlenia a jeśli zabierze się ze sobą bliską osobę, wtedy taki spacer będzie też okazją do miłego spędzenia czasu. Na każdy dłuższy spacer, warto zabrać ze sobą coś zdrowego do przekąszenia. Najlepsze będą krojone owoce i warzywa do chrupania, ale można też wziąć ze sobą zdrowy jogurt do picia, sok z własnoręcznie wyciśniętych owoców, suszone owoce itp. Inną aktywnością fizyczną przeznaczoną także dla starszych osób, jest pływanie. Warto zabrać starszą osobę na basen, bo dzięki pływaniu wyszczupli ona swoje ciało, wyrobi sobie mięśnie i poprawi kondycję. Pływanie dobrze też wpływa na kręgosłup, pozwala pozbyć się bólów pleców i nóg. Jest to więc doskonała aktywność dla ludzi w każdym wieku.

W starszym wieku jest się narażonym na różne dolegliwości, schorzenia i choroby. Najczęściej ma się problemy ze stawami i z kośćmi. Dlatego codzienna dieta powinna być w takim wypadku bogata w witaminy, głównie w witaminę C a także w żelazo. Nie można też zapominać o odpowiedniej dawce wapnia, które można dostarczyć do organizmu poprzez jogurty, mleko, jajka, twarogi itp. Dzięki nim kości i stawy będą mocne i nie będą tak łamliwe. Jeśli zaś chodzi o żelazo, to jego źródłem jest zielona sałata i szpinak, to właśnie z tych warzyw należy przygotowywać zdrowe sałatki do obiadu i nie tylko. W starszym wieku trzeba też zadbać o swoje oczy, w tym celu należy spożywać ziarna zbóż, orzechy, migdały, bo w nich jest wiele witamin, które są potrzebne do prawidłowego działania zmysłu wzroku. Dzięki zdrowemu odżywianiu osoba w starszym wieku może przeżyć wiele lat w zdrowiu i z dobrym samopoczuciem.