Wiele osób cierpi z powodu otyłej sylwetki. Nadwaga a nawet otyłość, to prosty krok do choroby a także do chorób i różnych schorzeń. Każda osoba, która boryka się z problemem otyłości, ma problemy z poruszaniem się, szybko się męczy, cierpi na bóle kolan, nie może się ruszać tak szybko jak by chciała. Otyłość jest bardzo niebezpieczna, dlatego niezwykle ważne jest by w porę zacząć zmieniać swoje życie na lepsze. Już utrata kilku kilogramów w przypadku dużej nadwagi, pozwala poczuć się lepiej i zdrowiej a to jest motywacją do dalszej walki z utratą kilogramów.

Jaką dietę zastosować przy dużej nadwadze?

Duża nadwaga może być sporym problemem, może być zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia, nie jest jednak łatwo wyjść szybko ze sporej nadwagi i wielu nadprogramowych kilogramów. Są jednak diety, które pozwalają na szybkie efekty i utratę wielu kilogramów w krótkim czasie. Takie są na przykład diety norweskie, w tym dieta kopenhaska. Mimo, że diety tego typu są bardzo radykalne, to jednak pozwalają one szybko schudnąć a w przypadku dużej nadwagi jest to bardzo cenne. Trzeba być jednak bardzo konsekwentnym przy takiej diecie, trzeba się ściśle stosować do jej zasad. W przypadku takich diet je się rzadko i bardzo mało. Zwykle na śniadanie wypija się tylko czarną kawę. Nie jest więc to łatwe zadanie. Pocieszające jest to, że w dieta ta trwa niecałe dwa tygodnie, nie jest więc to zbyt długi czas. Po zakończeniu diety niestety może się pojawić efekt jo-jo, co oznacza, że utracone szybko kilogramy mogą szybko wrócić a nawet może ich jeszcze więcej przybyć. Dlatego aby uniknąć efektu jo-jo, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe także po zakończeniu diety. Można jeść wiele produktów, ale należy unikać produktów bogatych w cukier, bardzo tłustych i tuczących. Trzeba je zastępować produktami pełnowartościowymi, pełnoziarnistymi, bogatymi w witaminy. Zmienienie swoich nawyków żywieniowych tuż po zakończeniu diety, spowoduje utrzymanie uzyskanej wagi a później jej systematyczne chociaż wolne tracenie kolejnych kilogramów.

Jak jeszcze można uniknąć efektu jo-jo?

Efekt jo-jo jest zmorą dla każdej osoby, która od dłuższego czasu się odchudza. Każdy utracony kilogram na wskutek radykalnej diety czy intensywnemu wysiłkowi fizycznemu jest na wagę złota, nic więc dziwnego, że można się prawdziwie załamać, gdy utracone kilogramy znowu na nowo przybywają a my nie wiemy dlaczego tak się dzieje. Głównym powodem tego jest całkowite zaprzestanie diety. Jeśli stosuje się normalną dietę, opartą o zbilansowane posiłki, systematyczne posiłki, unikanie potraw słodkich i tłustych, to z takiej diety należy wychodzić stopniowo. Jeśli zaś po zakończeniu na przykład miesięcznej diety, od razu sięga się po coś słodkiego albo leci się po fast fooda, wtedy można mieć pewność, że utracone kilogramy szybko powrócą z powrotem. Co gorsza może ich być jeszcze więcej. Dlatego z każdej diety wychodzi się pomału i spokojnie, w sposób zrównoważony dodają nowe produkty do swojego jadłospisu. Należy jednak po każdej diecie zmienić swój sposób odżywiania i to na stałe, bo tylko w ten sposób uniknie się efektu jo-jo. Dlatego jak można zauważyć, sama dieta to nie wszystko, trzeba zmienić swój sposób myślenia, życia i jedzenia, trzeba zacząć więcej się ruszać, jeść zdrowo, często ale nie dużo, sięgać po produkty pełnowartościowe, bogate w witaminy i w składniki odżywcze.

Przyczyny efektu jo-jo

Jest wiele przyczyn przez które pojawia się efekt jo-jo po skończonej diecie. Jak już wyżej wspomniano, efekt jo-jo pojawia się gdy nie ma konsekwencji w czasie stosowania diety. Jeśli zamiast trzymać się ścisłych zaleceń podjadamy pomiędzy posiłkami, sięgamy po nie zdrowe przekąski, wtedy na pewno zamiast chudnąć, będziemy tyć. A jeśli nie widzi się efektów odchudzania, to można szybko się poddać. Dlatego trzeba robić wszystko by tego szkodliwego efektu uniknąć. Innym powodem pojawiania się efektu jo- jo nawet po kilku miesiącach od odchudzania, jest stres. Jeśli prowadzimy stresujący tryb życia, mają stresującą pracę, martwimy się czymś nieustannie, wtedy automatycznie będziemy ten stres zajadać a to najgorsze co nas może spotkać. Jemy wtedy bezmyślnie, nie patrząc na to ile jemy i ile ma to kalorii. Właśnie w takich sytuacjach bardzo często pojawia się efekt jo-jo. Dlatego jeśli naprawdę chcemy schudnąć, to stosując jakąś dietę musimy się jej pewnie trzymać, stosować się do jej zaleceń a jednocześnie poświęcać wiele czasu na odpoczynek i relaks, bo wtedy mniej się stresujemy i denerwujemy a więc automatycznie mniej jemy. Jeśli już czujemy silne parcie na przegryzienie czegoś pomiędzy posiłkami, powinniśmy sięgać po owoce i warzywa, one idealnie nadają się na złagodzenie głodu a jednocześnie dostarczają do organizmu wiele witamin.

Prowadzenie zdrowego trybu życia ma wiele zalet. Przy sporej nadwadze nie wystarczy samo przejście na zdrowe odżywianie, najpierw trzeba zastosować jakąś dietę szokową, dzięki której pozbędziemy się tej największej nadwagi. Potem zaś trzeba zmienić swój sposób odżywiania by utrzymać uzyskane efekty. To nie jest trudne, trzeba jednak pamiętać o kilku zasad, jeśli chce się uniknąć efektu jo-jo. Przede wszystkim słodycze powinny zostać na stałe wyeliminowane z naszej diety. Jeśli już musimy po nie sięgnąć, to warto sięgnąć po słodkie produkty, które jednak nie są mocno tuczące. Mogą to być lody sorbetowe z owoców, gorzką czekoladę, suche wafle itp. Dzięki temu zaspokoi się potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego a nie przybędzie nam przy tym zbyt wiele kalorii. Zdrowe odżywianie każdemu przyniesie wiele dobrego, przede wszystkim w ten sposób można sobie poradzić z problemem nadwagi, do tego można zyskać lepsze samopoczucie i więcej chęci do życia.