Szukając dla siebie odpowiedniej diety, warto się bliżej przyjrzeć różnym propozycjom. Najlepiej to znaleźć dietę, dzięki której będzie można jeść to co się lubi a jedynie ograniczyć pewne produkty. Żadna dieta nie powinna męczyć, powodować zniechęcenia ani smutku, dieta powinna cieszyć i napawać optymizmem, wpływać na zdrowie, odporność i wygląd, oczywiście w pozytywny sposób. Jest kilka takich diet, które mogą to zagwarantować, jedną z propozycji jest dieta Ornish’a.

Skąd się wzięła ta dieta?

Dieta Ornish’a została wymyślona przez doktora pochodzącego z Ameryki, tam też dieta ta jest najbardziej popularna i najskuteczniejsza. Wiele osób stosuje ją po to, by schudnąć, by pozbyć się niechcianych kilogramów. Ale dieta ta ma też inne przeznaczenie, skutecznie leczy wiele dolegliwości a nawet chorób. Jej autorem jest kardiolog, dlatego też jej głównym zadaniem miała być walka z miażdżycą. Amerykanie często borykają się z nadwagą a nawet otyłością, jednocześnie chorują na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i nowotwory. Ta dieta miała im pomóc zawalczyć z tymi chorobami i w dużym stopniu się to udaje. Dieta doktora Ornish’a jest jednak dosyć radykalną dietą, do której nie każdy da radę się dostosować. Przede wszystkim zanim zacznie się ją stosować, należy zrobić sobie jednodniowy post, detoks całego organizmu, wtedy przystosuje się go do dalszej diety w mniej ingerujący sposób.

Zasady diety Ornish’a

Dieta doktora Ornish’a jak już powyżej wspomniano, jest dosyć radykalną dietą. Zasady tej diety opierają się o 5 grup produktów, które w różnym stopniu można stosować w czasie trwania diety. Pierwsza druga i trzecia grupa produktów, zawiera propozycje najbardziej zalecanych produktów, są to produkty najbardziej zdrowe. Zaś czwarta i piąta grupa, to produkty których nie należy spożywać, albo spożywa się je w niewielkiej ilości. W pierwszej grupie znajdują się produkty, które można spożywać w dowolnej ilości, są to między innymi owoce i warzywa, beztłuszczowe produkty mleczne, białka z jajek, rośliny strączkowe, ziarna zbóż i soję. W drugiej grupie produktów można znaleźć tłuszcze roślinne, takie jak avocado, olej rzepakowy, orzechy a także warzywa w puszkach. Te produkty należy spożywać z pewnym ograniczeniem, nie przesadzając z ich ilością. Trzecia grupa to produkty zaliczające się do owoców morza, ryb, produktów mlecznych i olejów z zawartością omega 6. Są to produkty, które jak najbardziej można jeść, ale nie powinno się tego robić codziennie. W czwartej grupie produktów, pojawia się mięso, ale jest to chudy drób. Poza nim można jeszcze jeść pełnotłuste produkty mleczne, a nawet wyroby ciastkarskie. Takie produkty można jeść minimum raz na tydzień. Ostatnia piąta grupa produktów, to produkty, których powinno się unikać w swoim żywieniu a jeśli już po nie sięgamy, to powinniśmy to robić niezwykle rzadko. Do tej grupy można zaliczyć czerwone mięso, masło, żółtka z jajek, śmietana i różne podroby mięsne.

Czym różni się ta dieta od innych?

Dieta ta jest całkowitą przeciwnością diety tłuszczowej oraz diety ketogenicznej. W tym wypadku stosunek węglowodanów, białek i tłuszczów wynosi 75% – 15% – 10 %, w przypadku diety tłuszczowej wartości te są całkowicie odwrócone. Jednak zauważono, że dieta ta przynosi zadowalające efekty utraty zbędnych kilogramów, korzystnie też wpływa na zdrowie, warto więc się nią bliżej zainteresować. Dieta ta jest trochę podobna do diety wegetariańskiej, poza tym, że w tym wypadku od czasu do czasu można spożywać chude mięso z drobiu. A w przypadku wegetarianizmu nie ma takiej możliwości, bo tam nie spożywa się w ogóle mięsa. Jeśli chodzi o ilość posiłków, to w przypadku tej diety nie ma konkretnych rozporządzeń, trzeba jeść tak by się najeść ale nie przejadać się. Dieta ta jest bardzo zdrowa, dostarcza też organizmowi wiele składników odżywczych. Człowiek, który stosuje tą dietę, czuje więcej energii i witalności, chętniej tez uprawia różne sporty i aktywnie wykorzystuje nagromadzoną energię. W bardzo krótkim czasie u takiej osoby można zauważyć zmniejszenie tkanki tłuszczowej i utratę kilogramów. Ciało się wyszczupla a nastrój się poprawia, jak więc widać dieta ta ma same zalety. Bardzo ważne jest by tak samo jak w przypadku innych diet, radykalnie stosować się do zaleceń tej diety. Trzeba być konsekwentnym i uparcie dążyć do wytyczonego sobie celu, dzięki temu szybko pojawią się efekty odchudzania. Także i zdrowie mocno na tym skorzysta, na pewno osoby stosujące tą dietę na co dzień, będą w mniejszej grupie ryzyka zachorowania na nowotwory i miażdżycę. A już samo to jest doskonałym powodem na to, by spróbować takiej diety.

Dieta doktora Ornish’a jest popularna na całym świecie i chociaż najwięcej osób korzysta z niej w Ameryce, to i u nas w Polsce z dnia na dzień zdobywa coraz większą popularność. Zresztą każda dieta, która przynosi oczekiwane rezultaty, jest teraz na wagę złota, bo społeczeństwo coraz częściej boryka się z problemem otyłości i nadwagi. Otyłość to nie tylko nie ciekawy wygląd, to także liczne problemy ze zdrowiem. Osoby otyłe codziennie muszą się mierzyć z różnymi przeszkodami, trudniej jest im się poruszać i mają problem z doborem ubrań na swoją sylwetkę. Mają też liczne schorzenia i problemy zdrowotne, które nie zawsze da się wyleczyć. Dieta doktora Ornish’a jest polecana w szczególności osobom otyłym, które próbowały już różnych diet i żadna nie przyniosła im oczekiwanych rezultatów. Ta dieta na pewno ich zadowoli, o ile będą się do niej ściśle stosować. Warto udać się do dietetyka, by przygotował menu na siedem dni w tygodniu w oparciu o zasady pięciu grup produktów, stworzonych przez doktora Ornish’a. Taka dieta na pewno każdego zadowoli.